MEC FOUNDATION

Hicri 1438 (Miladi 2017) Kurban Bayramı vesilesi ile Avustralya Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı’nın “100 Bin Tebessüm” çağrısıyla düzenlediği 12. Uluslararası Kurban Organizasyonu’nun ilk dağıtım aşaması Endonezya’da gerçekleştirildi.

MEC Vakfı’nca “100 Bin Tebessüm” düsturu ile düzenlenen organizyon çalışmaları kapsamında özenle seçilmiş kurbanlıklar, Avustralya’da helal tescilli modern kesimhanelerde, her bir aşaması MEC Vakfı görevlilerince kontrol edilerek kesildi. Endonezya’da dağıtım aşamasına kadar soğuk hava zincirinde korunaklı olarak kalmaları için paketlemesi yapılan kurban etlerinin gönderim süreci gerçekleştiriliyor.

100 Bin Tebessüm düsturu ile yola çıkan kurban etleri Endonezya’nın “East Java” “West Lombok” ve “East Lombok” Bölgeleri‘nde gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden dağıtılmaya başlandı.

Kurban paketlerinin dağıtım aşaması 100 Bin Tebessüm düsturuna esas teşkil eden “Esas olan Takva” anlayışı ile Hac Suresi 37. Ayet’i Kerime’yi; Kurban ibadetimize / lerinize rehber edinerek sadece Allah (c.c) rızasını umarak devam ediyor.

Endonezya’da tesbiti önceden yapılan 100 bin aileye ilk elden ulaşacak hediyelerinizin vesile olduğu tebessümlerin gönlümüzü kuşatması, yüzlerindeki mutluluk ve hayır dualarının bereketini siz hayırsever kardeşlerimiz ile birlikte yaşıyoruz.

Katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyor, 13. yılda, Hicri 1439 Uluslararası Kurban Organizasyonumuzda tekrar bir ve beraber olmayı diliyoruz…

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı
15.11.2017

Kurban 2016/1437 Kesim İşlemleri Tamamlandı

ELHAMDULİLLAH kurbanlıklarımızın kesim işlemi başarıyla tamamlandı. #100Bintebessüm e vesile olan herkese TEŞEKKÜRLER!

11. Uluslararası Kurban Organizasyonumuz kapsamında vekâleti alınan tüm kurbanların kesim işlemleri tamamlanmıştır. Cenab-ı Hakk’tan kabulünü niyaz ederiz. Katılımda bulunan tüm hayırseverlere teşekkür eder, ilgi ve teveccühlerinizin devamını dileriz.

Referans numarası alınmış tüm kayıtların vekâlet, ödeme ve kesim işlemleri tamamlanmış olup, herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Kesim işlemleriyle organizasyonumuzun birinci etabı tamamlanmıştır. Kurbanlıkların Avustralya’daki modern tesislerde kesimi ve hisselere ayrılarak paketlenmesi organize edildikten sonra “soğuk hava zinciri” muhafaza edilerek Endonezya’ya ulaştırılmakta ve dağıtım safhasına geçilmektedir.

Organizasyonumuzun ikinci etabı olan “dağıtım” safhası tamamlandığında konuyla ilgili bilgi ve görseller ayrıca paylaşılacaktır.

Kesim safhasına dair görüntüler ve güncel paylaşımlar için sosyal medya hesaplarımızı ve blog.100bintebessum.org sayfamızı takip edebilirsiniz.

Saygılarımızla,
15.09.2016

MEC Vakfı 1436H / 2015 Kurban Organizasyonu

100 BİN TEBESSÜM

Bu yıl 10.sunu düzenlediğimiz Uluslararası Kurban Organizasyonumuz başarıyla tamamlanmıştır.

 

Teslim aldığımız kurban vekâletlerinizin gereğini yerine getirmek üzere, Avustralya’nın 2 ayrı eyaletindeki 3 ayrı mezbahanede kesim calışması gerçekleştirildi. Calışma baştan sona vakıf görevlileri tarafından takip ve kontrol edilerek özenle neticelendirildi.

Kesim işlemi tamamlanan kurbanlarımız parçalara ayrılarak özenle paketlendi ve soğuk hava zinciri takip edilerek dağıtım için önceden kararlaştırılan bölgeye  ulaştırıldı.

Dağıtım bölgesi olan Doğu Java’da bulunan Surabaya, Gresik, Jakarta, Malang ve Sumatra adasındaki Medan şehirlerinde bulunan onlarca köy ve kasabada dagıtım için hazırlık ve calişmalar yapıldı. Bu çerçevede, toplamı 89,922 aileye elden teslim edilerek bu seneki organizasyonumuz tamamlanmış oldu.

Uzaklardaki kardeşlerimizi unutmayıp kurban vekâletlerini ulaştırmak üzere bizlere emanet eden siz kardeşlerimizi selamlar ibadetlerinizin kabulünü niyaz ederiz.

MEC Vakfı 1435H  / 2014 Kurban Organizasyonu

 

9. Uluslararası Kurban Organizasyonumuz kapsamında vekaleti teslim alınan tüm kurbanların kesim ve dağıtım işlemleri tamamlanmıştır.

Cenab-ı Hakk’tan kabulünü niyaz eder, katılımda bulunan tüm hayırseverlere teşekkür eder, ilgi ve teveccühlerinizin devamını dileriz.

Kurbanlıkların Avustralya’daki modern tesislerde kesimi ve hisselere ayrılarak paketlenmesi organize edildikten sonra “soğuk hava zinciri” muhafaza edilerek Endonezya’ya ulaştırılmış  ve dağıtım safhası başlamıştır.

Dağıtım için Doğu Java bölgesinde bulunan, Surabaya, Gresik ve Medan bölgelerindeki gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz tespit edildi. Kendilerine dağıtım esnasında herhangi bir kargaşa yaşanmaması için kuponlar teslim edilerek dağıtımlar tertip edildi. Sizlerden teslim almış olduğumuz kurban emanetlerinizi, 72,588 Endonezyalı aileye sizlerin adına ilk elden teslim ettik.  

Bir sonraki çalışmamızda, kardeşlerimize tekrar misafir olmak ümidiyle sizler için dua ve selamlarını alarak bölgeden ayrıldık.

Bu yılki organizasyonumuzda;

küçükbaş kurban bedeli 230 Avustralya Doları,
büyükbaş hisse bedeli 215 Avustralya Doları olarak belirlenmiştir.

Kurban organizasyonumuza yalnızca kredi kartı ile web sitemiz üzerinden kayıt kabul edilmektedir.
Kredi kartı ile sitemiz üzerinden yapılmış olan ve referans numarası alınmış bütün kayıtların vekâletve ödeme işlemi tamamlanmış olup, herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

vekâlet ve ödeme işlemini gerçekleştirmek için tıklayın.

NEDEN ENDONEZYA?

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Endonezya, aynı zamanda İslam’dan uzaklaştırma faaliyetlerinin en sinsi usüllerle yapılageldiği bir ülkedir ve Müslüman halkın dinini değiştirtmek için kullanılan yöntemlerden birisi de maddi yardımlardır. Uluslararası Kurban Organizasyonu, MEC Vakfı’nın, başta misyoner kuruluşlar olmak üzere birçok kuruluş tarafından yoğun faaliyetler yürütülen bu ülkeye karşı maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirme anlayışıyla yaptığı faaliyetlerden biridir.

KURBAN ORGANİZASYONLARIMIZ ve HEDEFLERİMİZ

MEC Vakfı olarak bugüne kadar toplamda yaklaşık 350.000 gerçek ihtiyaç sahibi aileye -yaklaşık 1,5 milyon kişiye- kurban eti ulaştırdık. Kurban organizasyonlarımıza dünyanın farklı yerlerindeki onlarca ülkeden uluslararası çapta katılım gerçekleşti.

Bu yıl 8. sini düzenlediğimiz uluslararası kurban organizasyon sizlerin teveccühüyle 100.000 aileye kurban eti ulaştırmayı hedefliyoruz.

Bizler kurbanın sadece bir bağış veya yardım kampanyası değil öncelikle bir ibadet olduğunun farkındayız ve bu ibadeti usulüne uygun şekilde, Allah’ın cc. kabul edeceği şekliyle sizin adınıza hassasiyetle -adım adım- yerine getirmeye çalışıyoruz.

1433 – 2012 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, bu yıl yedincisini düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezyalı 52 bin aileye kurban etini ilk elden ulaştırdı.

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi adına kurulan vakfımızın, kurban ibadetini kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirme gayesiyle gerçekleştirdiği yedinci uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezya’daki 52 bin aileye kurban etleri bu yıl da ilk elden ulaştırıldı.

Vakfımız, kendi kontrol ve sorumluluğunda en hassas şekilde İslamî esaslara uygun olarak Avustralya’nın Victoria eyaletinde gerçekleştirilen kurban kesiminden sonra etleri planlanan sürede Endonezya’nın Jakarta limanına ulaştırdı. Endonezya hükûmeti tarafından 2012’de uygulamaya konulan et ithalatındaki kısıtlama nedeniyle vakfımız çeşitli zorluklarla karşılaştı. Yaşanan bürokratik sıkıntılara rağmen kurban etlerinin ülkeye kabulünü sağlayan vakfımız, bağış sahibi dostlarımızın emanetlerini ilk elden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hazırlıklarını tamamladı.

Jakarta limanından soğutuculu kamyonlar vasıtasıyla yola çıkan kurban etleri dağıtımın yapılacağı Yogyakarta ve Lampung bölgelerine ulaştırıldı. Vakfımız, Java adasındaki Yogyakarta eyalet merkezi ile K. Progo ve G. Kidul bölgelerinin yanı sıra bu yıl Sumatra adasındaki Lampung şehrinde de kurban eti dağıtımı gerçekleştirdi. Geçen yıllardaki dağıtım usullerine ek olarak bu sene dağıtımın daha düzenli ve daha sıhhatli olması gayesiyle soğuk hava deposu temin eden vakfımız, lojistik merkezi olarak kullanılan bu depodan etleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi soğuk zinciri bozmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Dağıtımın yapılacağı bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler bu yıl da vakfımız çalışanları ve resmi kanallar aracılığıyla tespit edildi. Dağıtımda öncelik bu yıl da hiç et yeme olanağı bulunmayan insanlara verildi. Toplam 52.000 aileye (yaklaşık 200.000 kişiye) yapılan kurban eti dağıtımını organizasyonunda vakıf görevlilerimizin yanı sıra yerel yönetim yetkilileri ve yüzlerce Endonezyalı gönüllü kardeşimiz de görev aldı.

İmkânsızlıklar içinde yaşayan, kardeşlik duygularını ve umutlarını kaybetmeyen, çoğunluğu yılda bir kez et yeme imkânı bulan, normal şartlarda günlük gıda ihtiyacını karşılamaya çalışan ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yüzlerini gülümsetip hayır dualarını almaya vesile olan hayırsever dostlarımıza teşekkür eder, yapılan hayırların Allah (c.c.) katında makbul olmasını dileriz.

Bu vesileyle, Endonezya ve bölge ülkeleriyle olan bağlarımızı sağlamlaştırmanın önemini birçok defa vurgulayan ilim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’yi hayırla yâd ediyor, daha nice hayırlı çalışmalarda ‘birbirine tam olarak kenetlenmiş, hiçbir kuvvetin etkileyemeyeceği, fedakâr ve cefakâr gönüldaşlar’ olarak hizmet edebilmeyi diliyoruz.

M.E.C. Vakfı

1432 – 2011 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımızın bu yıl altıncısını düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında vekâlet veren hayırseverlerin kurban etleri, Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırıldı.

Kur’an ve Sünnet’in doğru anlaşılması ve uygulanması için ömrünün sonuna kadar azimle çalışan ve bu uğurda gayret gösteren ilim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin gösterdiği yolda hizmet etmeyi kendisine şiar edinen M.E.C. Vakfımız, ibadetlerini gerçekleştirmek üzere vakfımıza vekâlet veren hayırseverlerin kurbanlarının kesiminden kurban etinin en son noktadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadarki süreci bu yıl da titizlikle yürüterek 1432/2011 yılı kurbanlarını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırdı.

Kurbanların kesilmesi ve paketlenmesi sonrası gerekli resmi yazışmaları yapan M.E.C. Vakfımız, kurban etlerini Endonezya’nın Jakarta Limanı’na ulaştırdı. Kurban etleri, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından organizasyona yerel destek sağlayan Endonezya Server Vakfı ile birlikte teslim alındı.
Server Vakfı’nın yanı sıra dağıtıma yerel belediyeler ve üniversiteler de destek verdi.

Bu yılki ana dağıtım noktası Jogjakarta şehrine bağlı Gunung Kidul kasabasıydı. Kurban etleri Gunung Kidul’un yanı sıra Jakarta, Medan ve Blitar şehirlerinde de dağıldı. Kurban etleri takdim edilecek kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olmasına azami dikkat gösterildi.

Gunung Kidul kasabasında belediye binası önünde tertip edilen merasime Belediye Başkanı Sayın Badinga, Jogjakarta eyaleti Sultanını temsilen kardeşi Sayın Prabukusumo ve diğer devlet erkânı da katıldı. Çevre kasabalardan gerçek ihtiyaç sahibi insanlar vasıtalarla dağıtım merkezine taşındı. Ana dağıtım törenine yaklaşık 8 bin 500 kişi iştirak etti.

Bu yıl yaklaşık 49 bin 920 aileye (yaklaşık 200 bin kişi) kurban etinin ulaşmasına ve sofralarında senede bir kez de olsa et pişmesine vesile olan Vakfımız, adına kurulmuş olan M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin ilke ve işaretleri doğrultusunda Yaratıcı’nın rızası için yaratılana hizmet etmeye devam edecektir.

Bu vesileyle başta kurban organizasyonumuza 6 yıldır artan ilgiyle teveccüh gösteren hayırsever dostlar olmak üzere emeği gecen herkese teşekkür eder, Allah’u Teâlâ’dan cümlemizin niyetlerini halis, ibadetlerini kabul buyurmasını temenni ederiz.
Nice kurbanlarda birlikte olmayı, nice buruk gönüllere birlikte huzur verebilmeyi ümit ederiz.

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı olarak bu yıl beşincisini düzenlediğimiz uluslararası kurban organizasyonu kapsamında vekâlet verenlerin emanetleri, Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaştırıldı.

Hedeflenen yüksek amaçlara uygun olarak Avustralya’nın ileri teknoloji ve yüksek sıhhi standartlara sahip tesislerinde kesimi yapılan küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar, 3’er kiloluk paketler halinde hazırlanarak Endonezya’daki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere yola çıkartıldı. Yaklaşık 4 hafta süren yolculuktan sonra Jakarta Limanı’na ulaşan kurban etleri, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından organizasyonumuza yerel destek sağlayan Endonezya Server Vakfı ile birlikte teslim alındı.

Kurban etleri, soğuk hava depolu kamyonlar ile dağıtımların yapılacağı Yogyakarta, Gunung Kidul, Medan, Asahan, Batubara ve Langkat şehirlerine doğru yola çıkartıldı.

Yogyakarta ve Gunung Kidul şehirlerinde dağıtım planını yerel yönetim birimleriyle birlikte yapan vakfımız, bu yıl ilk kez Java adası dışına çıkarak, Sumatra adasındaki Açe bölgesine yakın Medan şehrinde de kurban eti dağıtımı gerçekleştirdi. Vakıf görevlilerimiz, Medan, Asahan, Batubara ve Langkat bölgelerindeki dağıtımları Amir Hamza Üniversitesi’yle birlikte yaptı.

Yogyakarta şehrindeki dağıtımın en kapsamlısı, şehrin en büyük stadyumlarından biri olan Mandala Krida Stadı’nda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan dağıtım töreninde valilik yetkilisi, vekâlet veren kurban sahiplerine ve MEC Vakfı’na teşekkür etti. MEC Vakfı temsilcilerinin yaptığı sunumdan sonra tören ilahilerle devam etti ve akabinde dağıtıma geçildi.

Yogyakarta’daki bu tören, 8.000 kişinin etlerini alıp sevinçli yüz ifadeleriyle evlerinin yolunu tutmasıyla son buldu. Resmi makamlarla yapılan titiz çalışmalar sonucunda, öncelikle neredeyse hiç et yeme imkânı bulunmayan insanlar belirlendi ve bu ailelere kupon dağıtıldı. Toplam 16 değişik bölgede gerçekleşen dağıtımlarda kaidemiz her zamanki gibi yine kurban etlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaşmasıydı. MEC Vakfı görevlileri, vazifelerinin bilincinde olarak sorumluluklarının gereğini en ince detaylarına kadar yerine getirdiler.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin fikirlerinin yaşanılır kılınması gayesiyle kurulan vakfımızın kurban organizasyonuna beş yıldır artan ilgiyle teveccüh gösteren kurban sahiplerine, İnsan Sûresi’nin 8, 9 ve 10. ayetlerini şiar edinme gayesindeki bizleri, Endonezya’daki on binlerce ailenin evine kurban eti götürmeye vesile kıldıkları için teşekkür eder, kurban ibadetlerinin kabulünü Allah-u Teala’dan dileriz.

Bu vesileyle Türkiye, Avustralya ve Endonezya başta olmak üzere birçok ülkede kurban organizasyonuna gerek fikrî, gerek idarî, gerekse fiilen çalışarak emek sarf eden 500’ün üzerindeki gönüllü arkadaşımıza ve Endonezya’da bize desteklerini esirgemeyen resmi makamlara teşekkürü borç biliriz.

1430 / 2009 Kurban Organizasyonu

Vakfımız, bir kurban organizasyonunu daha başarıyla gerçekleştirdi. “Kurban”a özel şuur, idrak ve üslupla gerçekleştirilen dördüncü kurban organizasyonunda da kurban etleri aynı hassasiyetle “sahiplerine” ulaştırıldı.

Avustralya’da kurulan Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız dördüncü kurban organizasyonunu tamamladı. 1430/2009 yılı kurban kesimindeki çalışmayla kurban ibadetini layıkıyla ve kolaylıkla yerine getirmek isteyenlere imkan sağlayan vakfımızın hizmetleri her kesimde takdirle karşılandı.

Vakfımız, kurban vekaletlerinin kabulünden, kurbanlıkların seçimi, kesimi, etlerin muhafazası, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve vekalet sahiplerinin bilgilendirmesine varıncaya kadar her safhayı kurbanın ruhuna uygun bir anlayış ve titizlikle sürdürdü. Organizasyon sahipliğini vakfımızın üstlendiği kurban etlerinin dağıtımını ise Server Endonezya Vakfı gerçekleştirdi. Kurbanlıkların seçiminden kesimine, etlerin paketlenmesinden ve yardım bölgelerine ulaşmasına kadar her safhada dini hassasiyet kadar, hijyene, teknolojiye, iletişime ve üsluba da dikkat edildi.
 

Kardeşlik ve paylaşma üzerine bina edilen organizasyon
Yardım edilecekler “kardeş”, yardım şekli ise “paylaşmak” olarak belirlenmişti. Parola da, “Kardeşlerle Paylaşma/Berbagi Untuk Sahabat” idi. “Sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi” yönündeki peygamberi tavsiye benimsenip, “Hiç bir karşılık (teşekkür bile) beklemeden sadece Allah c.c. rızası için yardım etmek, paylaşmak, Allah c.c. sevgisini yaymaya çalışmak“ ilkesiyle hareket edildi.

Kurban etlerinin bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esas alındı. Avustralya’daki kesim işlemleri tamamlanır tamamlanmaz Avustralya’dan yola çıkan kurban etleri, Endonezya’nın Yogyakarta, Bantul, Trimulyo, Blitar, Ngaglik,  Bogor, Jakarta şehirlerinde toplam 23 dağıtım noktasında sahiplerine ulaştırıldı.

Bu organizasyonla dünyanın dört bir köşesine yayılmış, en ücra köşelerde bulunup birbirini “bilme“ imkanı olmayan onbinlerce insan arasında dostluk bağları kuruldu ve kardeşlik duyguları oluştu.
 

Dağıtımda nelere dikkat edildi
Dağıtım öncesi yerel yönetici ve hakla işbirliği yapılarak ihtiyaç durumuna göre tespit yapıldı. Öncelik senede bir kez bile et yiyememe ihtimali olanlara verildi. Kulların Rablerine teslimiyetlerinin sembolü olan kurban imtihanının sonuçlarından hiç bir ayrım gözetilmeden bölgedeki bütün ihtiyaç sahipleri istifade etti.

Dağıtımın mümkün olduğunca geniş coğrafi kesimleri kapsamasına dikkat edildi. Kırsal kesimlere gidildi, daha once hiç kurban etinin ulaşmadığı ücra köşelere ulaşıldı.

Kurban etleri herhangi bir kuruma veya bölge yöneticisine teslim edilmedi. Masrafları MEC Vakfı tarafından karşılanan organizasyonda vakıf gönüllüsü 150 kişilik ekip görev yaptı. Yardımlar doğrudan sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 20 kişilik medya grubu tarafından da izlenen çalışmalara Endonezya televizyon ve gazeteleri geniş yer verdi.
 

Endonezyalıların tavrı
Kurban eti dağıtım çalışmaları bölge halkı tarafından büyük bir merak, takdir, sevgi ve ilgi ile karşılandı. Bu ilgide dağıtım esansında gözetilen insani hassasiyetler, kalite, dikkat ve onure edici yaklaşım etkili oldu. 
Bu yardımların büyük kısmının Türkiye’den yapılmış olması, temelleri Osmanlılar dönemine uzanan muhabbet duygularının dalgalanmasına ve duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Dağıtım çalışmasında ana merkez olan Jogyakarta eyaletinin üst düzey yerel yöneticileri ve eyalet sultanı, çalışmalara bizzat katılarak gelişmeleri dikkatle takip ettiler. Organizasyonun büyüklüğünü, hizmetlerin sunumundaki hassasiyet ve üslubu hayranlık ve takdirle karşıladılar. Katkıda bulunan herkese, selam, muhabbet, teşekkür ve dualarının iletilmesini özellikle istediler.
 

Türkiye’den bir mesaj…
Türkiye’den bir babanın yazdıkları ise oldukça düşündürücüydü. O mesajdan satırbaşları: “Ben, Endonezya neresidir bilmem. Adını bilirim, işitirim, ama oturup aklı başında, analiz değeri taşıyan bir değerlendirme yapabilir miyim? Hayır. Gidebilir miyim? Nasibe inandığımdan “hayır” diyemem, ama zor.

İki oğlum var. Birisinin dört yaşını tamamlamasına 4 ay var, diğeri Kurban’dan dört gün sonra doğdu. Kurban’ın güzel hatıraları anlatılacak tatlı hikayeleri olmasını da önemsiyorum. Yani çocuklarım, Kurban’ı idrak edecek yaşa geldiklerinde, kendilerine özel kurban hatıraları olsun istiyorum. İşte MEC Vakfı benim için çok büyük bir imkan oldu.

Oğullarımın kulağına fısıldayacağım, kavramlara, değerlere, coğrafyalara, isimlere, hatıralara kapı araladı. Geçen sene iki buçuk yaşındaki oğlumun kulağına, kendisi için kestiğim kurbanın, nerede kesildiğini, niçin kesildiğini, kimlere yardımcı olduğunu, neden olduğunu, kimler vasıtasıyla olduğunu fısıldadım. 

Birbirini takip eden “nedeen, nedeeen, nedeeeen” soruları beni bir hayli bunaltsa da… Hem kendi aramızda, hem bilmediğimiz coğrafyalarda, tanımadığımız insanlarla aramızda, pek de tarif edemeyeceğiz bir hissiyat oluştu. Görmesek de, bilmesek de, seslerini işitmesek de… Bu sene de küçük oğlumun hissiyatına fısıldadım söyleyeceklerimi. Çünkü bayramın hemen akabinde tanışacaktı bu dünya ile… 

Kısacası, organizasyonunuz, işimi kolaylaştırdı, yükümü azalttı, benim ve oğullarımın dünyasını/dünyalarını zenginleştirdi.

Yunus’un söyleyişine benzetecek olur isek, “uzak idik yakın olduk, bilmez idik bilir olduk, yabancı idik tanış olduk.” Ne diyebilirim ki?… ” Rabbimizin rızası için olan çalışmalarımızın artarak devamı dileğiyle…

MEC Vakfı / Avustralya

1429 / 2008 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, kurban ibadetinizi layıkıyla yerine getirmek ve kurban etlerini gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Kurban Organizasyonu’nu başarıyla tamamlayarak, kurban etlerini Endonezyalı kardeşlerimize elden teslim etti.

Bu yıl organizasyonumuzun kesim bölümü 9-10 Aralık 2008 tarihlerinde toplam 18 saat süren bir çalışma ile tamamlandı. Toplamda 7930 adet koyun, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, tekbirler eşliğinde, vekalet verenlerin isimleri tek tek zikredilmek suretiyle kurban edildi. 6’şar parçaya ayrılan kurban etleri, ayrı ayrı paketlenerek 47.580 parça halinde Endonezya’ya gönderildi. Her bir paketin içine, bu yıl için belirlenen mesajı içeren etiketler yerleştirildi:

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı sizi seviyor. 
Allah’ı (c.c.) sevin ve mesajını okuyun. 
Kur’an-ı Kerim, Sure: İnsan, Ayet : 8-10

Bölgedeki çalışmaları sağlam temellere oturtmak ve yerel organizasyonları kolaylaştırmak için, Endonezya’nın Jogyakarta Eyaleti’nin Bantul bölgesinde kurulan Yayasan Server Indonesia (Endonezya Server Vakfı), bu yılki dağıtım çalışmamızda aktif olarak görev yaptı ve çalışmalarımızın sağlıklı şekilde sürdürülmesine vesile oldu. Böylelikle önümüzdeki yıllar için düşünülen her türlü organizasyonun başka kuruluşlara ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmesinin de önü açılmış oldu.

Uzun süren transfer ve gümrük işlemlerinin ardından Endonezya’ya ulaşan konteynırlar, vakfımız görevlileri tarafından dağıtımın yapılacağı bölgelere varana kadar kontrol edildi ve etlerimizin dağıtım yapılacağı ana kadar sürekli -21°C’de muhafaza edilmesi sağlandı.

Bu yıl dağıtım çalışmamız büyük bir kısmı felaketler ve depremler bölgesi olan, halkın gözle görülür şekilde fakir olduğu Jogyakarta eyaletinde gerçekleştirildi. Dağıtım faaliyeti sırasında, bölgede türlü zorluklar içinde yaşayan halkın yüzlerinden gülümsemenin eksik olmaması dikkat çekti.

Jogyakarta eyaletine bağlı Jogyakarta Merkez, Bantul, Sleman, Gunung Kidul ve Kulon Progo şehirlerinde, 27 ayrı bölgede gerçekleştirilen dağıtım faaliyeti sırasında 8 kamyon kullanıldı ve 120 kişilik bir ekip görev yaptı. Toplam 5 gün süren dağıtım faaliyeti sonunda, kurban etleri gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden teslim edildi.

Dağıtım çalışmasında ana merkez olan Jogyakarta eyaletinin üst düzey yerel yöneticileri ve eyalet sultanını temsilen kızı, çalışmalara bizzat katılarak gelişmeleri dikkatle takip ederken, organizasyonun büyüklüğü ve yapılan yardımın mahiyeti karşısında memnuniyetlerini ve hayranlıklarını birçok kez ifade ettiler

Yaklaşık 20 kişilik medya grubu tarafından takip edilen kurban eti dağıtım organizasyonu, Endonezya’nın televizyon ve gazetelerinde yoğun bir şekilde yer bulurken, yapılan yayınlar yerel halk tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yerel halkın neredeyse tamamı tarafından tanınan vakfımızın çalışmaları merakla takip edilirken, vakıf görevlilerine gösterilen ilgi ve sevgi de görülmeye değerdi. Kurban bağışlarının önemli bölümünün Türkiye’den yapılmış olmasına ayrıca sevinen Endonezyalı kardeşlerimiz, Türkiye’ye selamlarını gönderirken, dillerinden dualarını eksik etmediler.

Geçtiğimiz iki yıl içinde yaklaşık 70.000 aileye kurban etlerini ulaştıran vakfımız, bu yılki organizasyon kapsamında 47.580 aileye daha yardım ulaştırarak, toplamda 117.000’den fazla aileye yardım eli uzatmış oldu.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin fikirlerini yaşanır kılmak ve projelerini hayata geçirmek için faaliyette bulunan vakfımız, bir sonraki kurban organizasyonu kapsamında, sizlerin de desteğiyle çok daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemekte ve bu hususta çalışmalarını hızla sürdürmektedir. Bu vesile ile organizasyonumuza katılan tüm hayırseverler dostlara, onbinlerce Endonezyalı kardeşimizin hayır dualarını ve selamlarını iletir, teşekkürlerimizi sunarız.

MEC VAKFI

MEC Vakfı 1439H / 2018 Kurban Organizasyonu

 

GÜLÜMSEYEN YÜZBİNLER

 

MEC Vakfı, kurban etlerimizi Endonezya’daki depremzede kardeşlerimize dağıtımını tamamladı.

 

Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, bu yıl 13. defa gerçekleştirdiği Uluslararası Kurban Organizasyonuyla unutulan diyarlardaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini yeniden tebessüm ettiriyor.

Vakfımız geçtiğimiz yıllarda oldupu gibi bu yılda kesim işlemini Avustralya’da ülkenin bu sektörde söz sahibi, kalite ve servis bakımından en üst standartlarda hizmet veren mezbahanelerinde gerçekleştirmiştir.

 

 

Herbir parçasi ayrı ayrı paketlenen kurbanlarımız bu hususdaki tüm standartlar en ince ayrıntısına kadar dikkate alınarak dağıtım yapılacak bölgeye ulaştırılmak üzere hazırlandı. Etlerimizin teslim edildiği esnada tamamen donmuş ( -22 C )  tüm sağlık ve hijyen kuralları dikkatle kontrol ve takip edilerek hazirlandi. Konteynerlere yüklenen etlerimizin takriben 5 haftalık bir süre sonunda dağıtım bölgesine ulaşti.

 

Dağıtım günü ve yerinin tespiti için gerekli istişareler, günler hatta haftalar öncesinden yapılmaktadır. Toplu ve kontrolden uzak dağıtımlar yerine organizemizin önemli bir vazgeçilmezi olan ELDEN ELE dağıtımlar hem bizi hemde kardeşlerimizi bir hayli memnun etmektedir. Bu vesileyle uzak köylerdeki kardeşlerimizin evlerine siz vekâlet sahipleri adına misafir olup emanetlerinizi teslim ettik.  

 

Bu çerçevede bu sene, Java adasındaki Surabaya, Nusa Tenggara bölgesine bağlı Lombok, Sumbawa, Bima ve Sumatra adasındaki Medan şehirlerinde 66,634 aileyi ziyaret ederek kurban etlerini ilk elden teslim etmiş olduk.

Mahmut Es’ad Coşan Vakfı 1427H. / 2006 Kurban Organizasyonu

 

 

Merkezi Avustarlya’da bulunan Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, kurban ibadetinizi kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirme hizmetini başlatmıştır.

 

Bu organizasyon sayesinde vakfımız, kurban ibadetimizi kolaylaştırma, layıkıyla yerine getirme ve kurban etlerimizin gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşması noktasında özel bir hizmet  vermektedir.

Teslim alınan vekaletlerin gereğini yerine getirebilmek üzere organizemize katilan tum dostlarimizin isimleri vakıf görevlilerimiz tarafından tekbirler eşliğinde kurbanlıkların kesim işlemi titizlikle tamamlanmiıştır.

Vakfımız, kurban etlerinin, 27 Mayis 2006’da depremle sarsılan Endonezya’nın Java adasında dağıtılmasına karar verdi. Doğu Java bölgesindeki, Surabaya, Blitar, Malang ve Pasuruan şehirlerindeki ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz tespit edildi. Bu çerçevede 14,885 aileye kurban emanetlerimiz elden teslim edildi.

Yılda belki bir kez et yiyebilen halkın, dağıtım sırasındaki ağırbaşlı tavırları, yetkililere gösterdikleri ilgi ve yüzlerinden eksik olmayan tebessumleri görülmeye değerdi. Kamyonların ulaşamadığı bazı köylere özel araçlarla gidilerek kurban eti birinci elden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Her türlü detayın düşünüldüğü bir organizasyon sonucu kurban etleri kısa sürede hak sahiplerine ulaştırıldı.

Mahmut Es’ad Coşan Vakfı 1428H / 2007 Kurban Organizasyonu Dağıtımı Gerçekleşti

Merkezi Avustralya’nın Brisbane şehrinde bulunan Mahmut Es’ad Coşan Vakfı, kurban ibadetinizi layıkıyla yerine getirmek ve kurban etlerinizi gerçek ihtiyaç sahiplerine elden ulaştırmak üzere bu yıl ikincisini düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu çerçevesinde kurban etlerini Endonezyalı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ilk elden teslim etti.

Kurban organizasyonumuza katkıda bulunan tüm hayırsever dostlarımıza teşekkür eder, Endonezyalı kardeşlerimizin selam ve dualarını iletmek isteriz.

İlim, fikir ve gönül adamı merhum Prof. Dr. Mahmut Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, “Endenozya’ya gidin, oradaki kardeşlerinizle tanışın, kaynaşın, ticari ilişkiler oluşturun, gerekirse oradan evlenip dostluğunuzu geliştirip onlarla akrabalıklar kurun. Onların size maddi ve manevi olarak ihtiyaçları var” sözünden hareketle, vakfımız, çalışmalarına, geçen yıl kurban etlerimizi Endonezyalı kardeşlerimize ulaştırarak başladı.

Bu seneki organizasyonumuz cercevesinde kesim islemlerimiz Avustralyadaki mezbahanelerde vakıf görevlilerimiz tarafından titizlikle gerçekleştirildi. Dağıtım çalişmamız için hazırlanan etlerimiz  Orta Java bölgesine ulaştırıldı.  Jogjakarta, Bantul, Sleman ve Wonosari şehirlerinde gerçekleştirilen dağıtımlarda 15,233 aileye toplamda 53,318 kg. kurban etimizin dağıtımı yine vakıf görevlilerimiz tarafından tamamlanmıştır.

Vakfımız, hayırsever dostlarıyla beraber daha kapsamlı çalışmalarla, Endonezya’daki kardeşlerimize her türlü desteği göstermek üzere yeni projeler planlamıştır.

MEC Vakfı 1440H / 2019 Kurban Organizasyonu

Allah için Sev – Allah için Sevindir

 

Uluslararası kurban organizasyonumuz, tüm dünyadaki Müslüman gönüllerden, ihtiyaç sahibi kardeş gönüllere, sevgi, mutluluk, aş taşımak amacıyla 14 yıldır sürdürdüğümüz bir çalışmadır,

Hayalimiz ve Temennimiz sadece, Allah İçin Sevmek, Allah İçin Sevindirmektir.

Bu çerçevede bu sene 14. kez düzenlenen kurban organizemizde başarıyla neticelenmiştir. Bu güzide calışmada bizlerle beraber olan tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Kurbanlıklarımızı önceki yıllarda olduğu üzere Avustralya’nın bu konuda önde gelen 3 ayrı kesimhanesinde vakıf görevlilerimizin kontrol ve takibinde gerçekleştirdik. Herbir kurban için vekâlet sahibi isimler tekbirler eşliğinde zikredilerek gerçekleştirilen kesimler titizlikle takip edilmiş ve başarıyla netilecenmiştir. Elhamdulillah.

Kurban etlerimiz yine ayni titizlikle tüm hijyen ve kalite standartları sıkı takip edilerek Endonezya’daki dağıtım yapacağımız bölgeye ulaştırılmıştır. Vakıf görevlilerimizin hazırlıkları neticesinde, Nusa Tenggara Barat bölgesinin Lombok, Sumbawa ve Java adasındaki Gresik şehirlerinde tüm tertip ve hazırlıklar tamamlanmıştır.

12 Ekim 2019 tarihinde başlayan dağıtım calışmamız esnasında vakfımızın bünyesindeki aşçıların kurban etlerimizden hazırladıkları yerel yemekler kurban etlerimiz eşliğinde  kardeşlerimize ikram edilmiştir. Böylelikle bölgede bulunan 62,294 aileye ve 100 binlerce yemek dağıtımı gerçekleşmiştir.

Rabbimiz kurbanlarımızı ve cümle khayırlarımızı kabul eylesin. Amin.

1438

Hicri 1438 (Miladi 2017) Kurban Bayramı vesilesi ile Avustralya Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı’nın “100 Bin Tebessüm” çağrısıyla düzenlediği 12. Uluslararası Kurban Organizasyonu’nun ilk dağıtım aşaması Endonezya’da gerçekleştirildi.

MEC Vakfı’nca “100 Bin Tebessüm” düsturu ile düzenlenen organizyon çalışmaları kapsamında özenle seçilmiş kurbanlıklar, Avustralya’da helal tescilli modern kesimhanelerde, her bir aşaması MEC Vakfı görevlilerince kontrol edilerek kesildi. Endonezya’da dağıtım aşamasına kadar soğuk hava zincirinde korunaklı olarak kalmaları için paketlemesi yapılan kurban etlerinin gönderim süreci gerçekleştiriliyor.

100 Bin Tebessüm düsturu ile yola çıkan kurban etleri Endonezya’nın “East Java” “West Lombok” ve “East Lombok” Bölgeleri‘nde gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden dağıtılmaya başlandı.

Kurban paketlerinin dağıtım aşaması 100 Bin Tebessüm düsturuna esas teşkil eden “Esas olan Takva” anlayışı ile Hac Suresi 37. Ayet’i Kerime’yi; Kurban ibadetimize / lerinize rehber edinerek sadece Allah (c.c) rızasını umarak devam ediyor.

Endonezya’da tesbiti önceden yapılan 100 bin aileye ilk elden ulaşacak hediyelerinizin vesile olduğu tebessümlerin gönlümüzü kuşatması, yüzlerindeki mutluluk ve hayır dualarının bereketini siz hayırsever kardeşlerimiz ile birlikte yaşıyoruz.

Katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyor, 13. yılda, Hicri 1439 Uluslararası Kurban Organizasyonumuzda tekrar bir ve beraber olmayı diliyoruz…

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı
15.11.2017

1437

Kurban 2016/1437 Kesim İşlemleri Tamamlandı

ELHAMDULİLLAH kurbanlıklarımızın kesim işlemi başarıyla tamamlandı. #100Bintebessüm e vesile olan herkese TEŞEKKÜRLER!

11. Uluslararası Kurban Organizasyonumuz kapsamında vekâleti alınan tüm kurbanların kesim işlemleri tamamlanmıştır. Cenab-ı Hakk’tan kabulünü niyaz ederiz. Katılımda bulunan tüm hayırseverlere teşekkür eder, ilgi ve teveccühlerinizin devamını dileriz.

Referans numarası alınmış tüm kayıtların vekâlet, ödeme ve kesim işlemleri tamamlanmış olup, herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Kesim işlemleriyle organizasyonumuzun birinci etabı tamamlanmıştır. Kurbanlıkların Avustralya’daki modern tesislerde kesimi ve hisselere ayrılarak paketlenmesi organize edildikten sonra “soğuk hava zinciri” muhafaza edilerek Endonezya’ya ulaştırılmakta ve dağıtım safhasına geçilmektedir.

Organizasyonumuzun ikinci etabı olan “dağıtım” safhası tamamlandığında konuyla ilgili bilgi ve görseller ayrıca paylaşılacaktır.

Kesim safhasına dair görüntüler ve güncel paylaşımlar için sosyal medya hesaplarımızı ve blog.100bintebessum.org sayfamızı takip edebilirsiniz.

Saygılarımızla,
15.09.2016

1436

MEC Vakfı 1436H / 2015 Kurban Organizasyonu

100 BİN TEBESSÜM

Bu yıl 10.sunu düzenlediğimiz Uluslararası Kurban Organizasyonumuz başarıyla tamamlanmıştır.

 

Teslim aldığımız kurban vekâletlerinizin gereğini yerine getirmek üzere, Avustralya’nın 2 ayrı eyaletindeki 3 ayrı mezbahanede kesim calışması gerçekleştirildi. Calışma baştan sona vakıf görevlileri tarafından takip ve kontrol edilerek özenle neticelendirildi.

Kesim işlemi tamamlanan kurbanlarımız parçalara ayrılarak özenle paketlendi ve soğuk hava zinciri takip edilerek dağıtım için önceden kararlaştırılan bölgeye  ulaştırıldı.

Dağıtım bölgesi olan Doğu Java’da bulunan Surabaya, Gresik, Jakarta, Malang ve Sumatra adasındaki Medan şehirlerinde bulunan onlarca köy ve kasabada dagıtım için hazırlık ve calişmalar yapıldı. Bu çerçevede, toplamı 89,922 aileye elden teslim edilerek bu seneki organizasyonumuz tamamlanmış oldu.

Uzaklardaki kardeşlerimizi unutmayıp kurban vekâletlerini ulaştırmak üzere bizlere emanet eden siz kardeşlerimizi selamlar ibadetlerinizin kabulünü niyaz ederiz.

1435

MEC Vakfı 1435H  / 2014 Kurban Organizasyonu

 

9. Uluslararası Kurban Organizasyonumuz kapsamında vekaleti teslim alınan tüm kurbanların kesim ve dağıtım işlemleri tamamlanmıştır.

Cenab-ı Hakk’tan kabulünü niyaz eder, katılımda bulunan tüm hayırseverlere teşekkür eder, ilgi ve teveccühlerinizin devamını dileriz.

Kurbanlıkların Avustralya’daki modern tesislerde kesimi ve hisselere ayrılarak paketlenmesi organize edildikten sonra “soğuk hava zinciri” muhafaza edilerek Endonezya’ya ulaştırılmış  ve dağıtım safhası başlamıştır.

Dağıtım için Doğu Java bölgesinde bulunan, Surabaya, Gresik ve Medan bölgelerindeki gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz tespit edildi. Kendilerine dağıtım esnasında herhangi bir kargaşa yaşanmaması için kuponlar teslim edilerek dağıtımlar tertip edildi. Sizlerden teslim almış olduğumuz kurban emanetlerinizi, 72,588 Endonezyalı aileye sizlerin adına ilk elden teslim ettik.  

Bir sonraki çalışmamızda, kardeşlerimize tekrar misafir olmak ümidiyle sizler için dua ve selamlarını alarak bölgeden ayrıldık.

1434

Bu yılki organizasyonumuzda;

küçükbaş kurban bedeli 230 Avustralya Doları,
büyükbaş hisse bedeli 215 Avustralya Doları olarak belirlenmiştir.

Kurban organizasyonumuza yalnızca kredi kartı ile web sitemiz üzerinden kayıt kabul edilmektedir.
Kredi kartı ile sitemiz üzerinden yapılmış olan ve referans numarası alınmış bütün kayıtların vekâletve ödeme işlemi tamamlanmış olup, herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

vekâlet ve ödeme işlemini gerçekleştirmek için tıklayın.

NEDEN ENDONEZYA?

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Endonezya, aynı zamanda İslam’dan uzaklaştırma faaliyetlerinin en sinsi usüllerle yapılageldiği bir ülkedir ve Müslüman halkın dinini değiştirtmek için kullanılan yöntemlerden birisi de maddi yardımlardır. Uluslararası Kurban Organizasyonu, MEC Vakfı’nın, başta misyoner kuruluşlar olmak üzere birçok kuruluş tarafından yoğun faaliyetler yürütülen bu ülkeye karşı maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirme anlayışıyla yaptığı faaliyetlerden biridir.

KURBAN ORGANİZASYONLARIMIZ ve HEDEFLERİMİZ

MEC Vakfı olarak bugüne kadar toplamda yaklaşık 350.000 gerçek ihtiyaç sahibi aileye -yaklaşık 1,5 milyon kişiye- kurban eti ulaştırdık. Kurban organizasyonlarımıza dünyanın farklı yerlerindeki onlarca ülkeden uluslararası çapta katılım gerçekleşti.

Bu yıl 8. sini düzenlediğimiz uluslararası kurban organizasyon sizlerin teveccühüyle 100.000 aileye kurban eti ulaştırmayı hedefliyoruz.

Bizler kurbanın sadece bir bağış veya yardım kampanyası değil öncelikle bir ibadet olduğunun farkındayız ve bu ibadeti usulüne uygun şekilde, Allah’ın cc. kabul edeceği şekliyle sizin adınıza hassasiyetle -adım adım- yerine getirmeye çalışıyoruz.

1433

1433 – 2012 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, bu yıl yedincisini düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezyalı 52 bin aileye kurban etini ilk elden ulaştırdı.

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi adına kurulan vakfımızın, kurban ibadetini kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirme gayesiyle gerçekleştirdiği yedinci uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezya’daki 52 bin aileye kurban etleri bu yıl da ilk elden ulaştırıldı.

Vakfımız, kendi kontrol ve sorumluluğunda en hassas şekilde İslamî esaslara uygun olarak Avustralya’nın Victoria eyaletinde gerçekleştirilen kurban kesiminden sonra etleri planlanan sürede Endonezya’nın Jakarta limanına ulaştırdı. Endonezya hükûmeti tarafından 2012’de uygulamaya konulan et ithalatındaki kısıtlama nedeniyle vakfımız çeşitli zorluklarla karşılaştı. Yaşanan bürokratik sıkıntılara rağmen kurban etlerinin ülkeye kabulünü sağlayan vakfımız, bağış sahibi dostlarımızın emanetlerini ilk elden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hazırlıklarını tamamladı.

Jakarta limanından soğutuculu kamyonlar vasıtasıyla yola çıkan kurban etleri dağıtımın yapılacağı Yogyakarta ve Lampung bölgelerine ulaştırıldı. Vakfımız, Java adasındaki Yogyakarta eyalet merkezi ile K. Progo ve G. Kidul bölgelerinin yanı sıra bu yıl Sumatra adasındaki Lampung şehrinde de kurban eti dağıtımı gerçekleştirdi. Geçen yıllardaki dağıtım usullerine ek olarak bu sene dağıtımın daha düzenli ve daha sıhhatli olması gayesiyle soğuk hava deposu temin eden vakfımız, lojistik merkezi olarak kullanılan bu depodan etleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi soğuk zinciri bozmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Dağıtımın yapılacağı bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler bu yıl da vakfımız çalışanları ve resmi kanallar aracılığıyla tespit edildi. Dağıtımda öncelik bu yıl da hiç et yeme olanağı bulunmayan insanlara verildi. Toplam 52.000 aileye (yaklaşık 200.000 kişiye) yapılan kurban eti dağıtımını organizasyonunda vakıf görevlilerimizin yanı sıra yerel yönetim yetkilileri ve yüzlerce Endonezyalı gönüllü kardeşimiz de görev aldı.

İmkânsızlıklar içinde yaşayan, kardeşlik duygularını ve umutlarını kaybetmeyen, çoğunluğu yılda bir kez et yeme imkânı bulan, normal şartlarda günlük gıda ihtiyacını karşılamaya çalışan ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yüzlerini gülümsetip hayır dualarını almaya vesile olan hayırsever dostlarımıza teşekkür eder, yapılan hayırların Allah (c.c.) katında makbul olmasını dileriz.

Bu vesileyle, Endonezya ve bölge ülkeleriyle olan bağlarımızı sağlamlaştırmanın önemini birçok defa vurgulayan ilim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’yi hayırla yâd ediyor, daha nice hayırlı çalışmalarda ‘birbirine tam olarak kenetlenmiş, hiçbir kuvvetin etkileyemeyeceği, fedakâr ve cefakâr gönüldaşlar’ olarak hizmet edebilmeyi diliyoruz.

M.E.C. Vakfı

1432

1432 – 2011 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımızın bu yıl altıncısını düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında vekâlet veren hayırseverlerin kurban etleri, Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırıldı.

Kur’an ve Sünnet’in doğru anlaşılması ve uygulanması için ömrünün sonuna kadar azimle çalışan ve bu uğurda gayret gösteren ilim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin gösterdiği yolda hizmet etmeyi kendisine şiar edinen M.E.C. Vakfımız, ibadetlerini gerçekleştirmek üzere vakfımıza vekâlet veren hayırseverlerin kurbanlarının kesiminden kurban etinin en son noktadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadarki süreci bu yıl da titizlikle yürüterek 1432/2011 yılı kurbanlarını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırdı.

Kurbanların kesilmesi ve paketlenmesi sonrası gerekli resmi yazışmaları yapan M.E.C. Vakfımız, kurban etlerini Endonezya’nın Jakarta Limanı’na ulaştırdı. Kurban etleri, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından organizasyona yerel destek sağlayan Endonezya Server Vakfı ile birlikte teslim alındı.
Server Vakfı’nın yanı sıra dağıtıma yerel belediyeler ve üniversiteler de destek verdi.

Bu yılki ana dağıtım noktası Jogjakarta şehrine bağlı Gunung Kidul kasabasıydı. Kurban etleri Gunung Kidul’un yanı sıra Jakarta, Medan ve Blitar şehirlerinde de dağıldı. Kurban etleri takdim edilecek kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olmasına azami dikkat gösterildi.

Gunung Kidul kasabasında belediye binası önünde tertip edilen merasime Belediye Başkanı Sayın Badinga, Jogjakarta eyaleti Sultanını temsilen kardeşi Sayın Prabukusumo ve diğer devlet erkânı da katıldı. Çevre kasabalardan gerçek ihtiyaç sahibi insanlar vasıtalarla dağıtım merkezine taşındı. Ana dağıtım törenine yaklaşık 8 bin 500 kişi iştirak etti.

Bu yıl yaklaşık 49 bin 920 aileye (yaklaşık 200 bin kişi) kurban etinin ulaşmasına ve sofralarında senede bir kez de olsa et pişmesine vesile olan Vakfımız, adına kurulmuş olan M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin ilke ve işaretleri doğrultusunda Yaratıcı’nın rızası için yaratılana hizmet etmeye devam edecektir.

Bu vesileyle başta kurban organizasyonumuza 6 yıldır artan ilgiyle teveccüh gösteren hayırsever dostlar olmak üzere emeği gecen herkese teşekkür eder, Allah’u Teâlâ’dan cümlemizin niyetlerini halis, ibadetlerini kabul buyurmasını temenni ederiz.
Nice kurbanlarda birlikte olmayı, nice buruk gönüllere birlikte huzur verebilmeyi ümit ederiz.

1431

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı olarak bu yıl beşincisini düzenlediğimiz uluslararası kurban organizasyonu kapsamında vekâlet verenlerin emanetleri, Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaştırıldı.

Hedeflenen yüksek amaçlara uygun olarak Avustralya’nın ileri teknoloji ve yüksek sıhhi standartlara sahip tesislerinde kesimi yapılan küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar, 3’er kiloluk paketler halinde hazırlanarak Endonezya’daki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere yola çıkartıldı. Yaklaşık 4 hafta süren yolculuktan sonra Jakarta Limanı’na ulaşan kurban etleri, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından organizasyonumuza yerel destek sağlayan Endonezya Server Vakfı ile birlikte teslim alındı.

Kurban etleri, soğuk hava depolu kamyonlar ile dağıtımların yapılacağı Yogyakarta, Gunung Kidul, Medan, Asahan, Batubara ve Langkat şehirlerine doğru yola çıkartıldı.

Yogyakarta ve Gunung Kidul şehirlerinde dağıtım planını yerel yönetim birimleriyle birlikte yapan vakfımız, bu yıl ilk kez Java adası dışına çıkarak, Sumatra adasındaki Açe bölgesine yakın Medan şehrinde de kurban eti dağıtımı gerçekleştirdi. Vakıf görevlilerimiz, Medan, Asahan, Batubara ve Langkat bölgelerindeki dağıtımları Amir Hamza Üniversitesi’yle birlikte yaptı.

Yogyakarta şehrindeki dağıtımın en kapsamlısı, şehrin en büyük stadyumlarından biri olan Mandala Krida Stadı’nda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan dağıtım töreninde valilik yetkilisi, vekâlet veren kurban sahiplerine ve MEC Vakfı’na teşekkür etti. MEC Vakfı temsilcilerinin yaptığı sunumdan sonra tören ilahilerle devam etti ve akabinde dağıtıma geçildi.

Yogyakarta’daki bu tören, 8.000 kişinin etlerini alıp sevinçli yüz ifadeleriyle evlerinin yolunu tutmasıyla son buldu. Resmi makamlarla yapılan titiz çalışmalar sonucunda, öncelikle neredeyse hiç et yeme imkânı bulunmayan insanlar belirlendi ve bu ailelere kupon dağıtıldı. Toplam 16 değişik bölgede gerçekleşen dağıtımlarda kaidemiz her zamanki gibi yine kurban etlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaşmasıydı. MEC Vakfı görevlileri, vazifelerinin bilincinde olarak sorumluluklarının gereğini en ince detaylarına kadar yerine getirdiler.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin fikirlerinin yaşanılır kılınması gayesiyle kurulan vakfımızın kurban organizasyonuna beş yıldır artan ilgiyle teveccüh gösteren kurban sahiplerine, İnsan Sûresi’nin 8, 9 ve 10. ayetlerini şiar edinme gayesindeki bizleri, Endonezya’daki on binlerce ailenin evine kurban eti götürmeye vesile kıldıkları için teşekkür eder, kurban ibadetlerinin kabulünü Allah-u Teala’dan dileriz.

Bu vesileyle Türkiye, Avustralya ve Endonezya başta olmak üzere birçok ülkede kurban organizasyonuna gerek fikrî, gerek idarî, gerekse fiilen çalışarak emek sarf eden 500’ün üzerindeki gönüllü arkadaşımıza ve Endonezya’da bize desteklerini esirgemeyen resmi makamlara teşekkürü borç biliriz.

1430

1430 / 2009 Kurban Organizasyonu

Vakfımız, bir kurban organizasyonunu daha başarıyla gerçekleştirdi. “Kurban”a özel şuur, idrak ve üslupla gerçekleştirilen dördüncü kurban organizasyonunda da kurban etleri aynı hassasiyetle “sahiplerine” ulaştırıldı.

Avustralya’da kurulan Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız dördüncü kurban organizasyonunu tamamladı. 1430/2009 yılı kurban kesimindeki çalışmayla kurban ibadetini layıkıyla ve kolaylıkla yerine getirmek isteyenlere imkan sağlayan vakfımızın hizmetleri her kesimde takdirle karşılandı.

Vakfımız, kurban vekaletlerinin kabulünden, kurbanlıkların seçimi, kesimi, etlerin muhafazası, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve vekalet sahiplerinin bilgilendirmesine varıncaya kadar her safhayı kurbanın ruhuna uygun bir anlayış ve titizlikle sürdürdü. Organizasyon sahipliğini vakfımızın üstlendiği kurban etlerinin dağıtımını ise Server Endonezya Vakfı gerçekleştirdi. Kurbanlıkların seçiminden kesimine, etlerin paketlenmesinden ve yardım bölgelerine ulaşmasına kadar her safhada dini hassasiyet kadar, hijyene, teknolojiye, iletişime ve üsluba da dikkat edildi.
 

Kardeşlik ve paylaşma üzerine bina edilen organizasyon
Yardım edilecekler “kardeş”, yardım şekli ise “paylaşmak” olarak belirlenmişti. Parola da, “Kardeşlerle Paylaşma/Berbagi Untuk Sahabat” idi. “Sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi” yönündeki peygamberi tavsiye benimsenip, “Hiç bir karşılık (teşekkür bile) beklemeden sadece Allah c.c. rızası için yardım etmek, paylaşmak, Allah c.c. sevgisini yaymaya çalışmak“ ilkesiyle hareket edildi.

Kurban etlerinin bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esas alındı. Avustralya’daki kesim işlemleri tamamlanır tamamlanmaz Avustralya’dan yola çıkan kurban etleri, Endonezya’nın Yogyakarta, Bantul, Trimulyo, Blitar, Ngaglik,  Bogor, Jakarta şehirlerinde toplam 23 dağıtım noktasında sahiplerine ulaştırıldı.

Bu organizasyonla dünyanın dört bir köşesine yayılmış, en ücra köşelerde bulunup birbirini “bilme“ imkanı olmayan onbinlerce insan arasında dostluk bağları kuruldu ve kardeşlik duyguları oluştu.
 

Dağıtımda nelere dikkat edildi
Dağıtım öncesi yerel yönetici ve hakla işbirliği yapılarak ihtiyaç durumuna göre tespit yapıldı. Öncelik senede bir kez bile et yiyememe ihtimali olanlara verildi. Kulların Rablerine teslimiyetlerinin sembolü olan kurban imtihanının sonuçlarından hiç bir ayrım gözetilmeden bölgedeki bütün ihtiyaç sahipleri istifade etti.

Dağıtımın mümkün olduğunca geniş coğrafi kesimleri kapsamasına dikkat edildi. Kırsal kesimlere gidildi, daha once hiç kurban etinin ulaşmadığı ücra köşelere ulaşıldı.

Kurban etleri herhangi bir kuruma veya bölge yöneticisine teslim edilmedi. Masrafları MEC Vakfı tarafından karşılanan organizasyonda vakıf gönüllüsü 150 kişilik ekip görev yaptı. Yardımlar doğrudan sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 20 kişilik medya grubu tarafından da izlenen çalışmalara Endonezya televizyon ve gazeteleri geniş yer verdi.
 

Endonezyalıların tavrı
Kurban eti dağıtım çalışmaları bölge halkı tarafından büyük bir merak, takdir, sevgi ve ilgi ile karşılandı. Bu ilgide dağıtım esansında gözetilen insani hassasiyetler, kalite, dikkat ve onure edici yaklaşım etkili oldu. 
Bu yardımların büyük kısmının Türkiye’den yapılmış olması, temelleri Osmanlılar dönemine uzanan muhabbet duygularının dalgalanmasına ve duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Dağıtım çalışmasında ana merkez olan Jogyakarta eyaletinin üst düzey yerel yöneticileri ve eyalet sultanı, çalışmalara bizzat katılarak gelişmeleri dikkatle takip ettiler. Organizasyonun büyüklüğünü, hizmetlerin sunumundaki hassasiyet ve üslubu hayranlık ve takdirle karşıladılar. Katkıda bulunan herkese, selam, muhabbet, teşekkür ve dualarının iletilmesini özellikle istediler.
 

Türkiye’den bir mesaj…
Türkiye’den bir babanın yazdıkları ise oldukça düşündürücüydü. O mesajdan satırbaşları: “Ben, Endonezya neresidir bilmem. Adını bilirim, işitirim, ama oturup aklı başında, analiz değeri taşıyan bir değerlendirme yapabilir miyim? Hayır. Gidebilir miyim? Nasibe inandığımdan “hayır” diyemem, ama zor.

İki oğlum var. Birisinin dört yaşını tamamlamasına 4 ay var, diğeri Kurban’dan dört gün sonra doğdu. Kurban’ın güzel hatıraları anlatılacak tatlı hikayeleri olmasını da önemsiyorum. Yani çocuklarım, Kurban’ı idrak edecek yaşa geldiklerinde, kendilerine özel kurban hatıraları olsun istiyorum. İşte MEC Vakfı benim için çok büyük bir imkan oldu.

Oğullarımın kulağına fısıldayacağım, kavramlara, değerlere, coğrafyalara, isimlere, hatıralara kapı araladı. Geçen sene iki buçuk yaşındaki oğlumun kulağına, kendisi için kestiğim kurbanın, nerede kesildiğini, niçin kesildiğini, kimlere yardımcı olduğunu, neden olduğunu, kimler vasıtasıyla olduğunu fısıldadım. 

Birbirini takip eden “nedeen, nedeeen, nedeeeen” soruları beni bir hayli bunaltsa da… Hem kendi aramızda, hem bilmediğimiz coğrafyalarda, tanımadığımız insanlarla aramızda, pek de tarif edemeyeceğiz bir hissiyat oluştu. Görmesek de, bilmesek de, seslerini işitmesek de… Bu sene de küçük oğlumun hissiyatına fısıldadım söyleyeceklerimi. Çünkü bayramın hemen akabinde tanışacaktı bu dünya ile… 

Kısacası, organizasyonunuz, işimi kolaylaştırdı, yükümü azalttı, benim ve oğullarımın dünyasını/dünyalarını zenginleştirdi.

Yunus’un söyleyişine benzetecek olur isek, “uzak idik yakın olduk, bilmez idik bilir olduk, yabancı idik tanış olduk.” Ne diyebilirim ki?… ” Rabbimizin rızası için olan çalışmalarımızın artarak devamı dileğiyle…

MEC Vakfı / Avustralya

1429

1429 / 2008 Kurban Organizasyonu

Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, kurban ibadetinizi layıkıyla yerine getirmek ve kurban etlerini gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Kurban Organizasyonu’nu başarıyla tamamlayarak, kurban etlerini Endonezyalı kardeşlerimize elden teslim etti.

Bu yıl organizasyonumuzun kesim bölümü 9-10 Aralık 2008 tarihlerinde toplam 18 saat süren bir çalışma ile tamamlandı. Toplamda 7930 adet koyun, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, tekbirler eşliğinde, vekalet verenlerin isimleri tek tek zikredilmek suretiyle kurban edildi. 6’şar parçaya ayrılan kurban etleri, ayrı ayrı paketlenerek 47.580 parça halinde Endonezya’ya gönderildi. Her bir paketin içine, bu yıl için belirlenen mesajı içeren etiketler yerleştirildi:

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı sizi seviyor. 
Allah’ı (c.c.) sevin ve mesajını okuyun. 
Kur’an-ı Kerim, Sure: İnsan, Ayet : 8-10

Bölgedeki çalışmaları sağlam temellere oturtmak ve yerel organizasyonları kolaylaştırmak için, Endonezya’nın Jogyakarta Eyaleti’nin Bantul bölgesinde kurulan Yayasan Server Indonesia (Endonezya Server Vakfı), bu yılki dağıtım çalışmamızda aktif olarak görev yaptı ve çalışmalarımızın sağlıklı şekilde sürdürülmesine vesile oldu. Böylelikle önümüzdeki yıllar için düşünülen her türlü organizasyonun başka kuruluşlara ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmesinin de önü açılmış oldu.

Uzun süren transfer ve gümrük işlemlerinin ardından Endonezya’ya ulaşan konteynırlar, vakfımız görevlileri tarafından dağıtımın yapılacağı bölgelere varana kadar kontrol edildi ve etlerimizin dağıtım yapılacağı ana kadar sürekli -21°C’de muhafaza edilmesi sağlandı.

Bu yıl dağıtım çalışmamız büyük bir kısmı felaketler ve depremler bölgesi olan, halkın gözle görülür şekilde fakir olduğu Jogyakarta eyaletinde gerçekleştirildi. Dağıtım faaliyeti sırasında, bölgede türlü zorluklar içinde yaşayan halkın yüzlerinden gülümsemenin eksik olmaması dikkat çekti.

Jogyakarta eyaletine bağlı Jogyakarta Merkez, Bantul, Sleman, Gunung Kidul ve Kulon Progo şehirlerinde, 27 ayrı bölgede gerçekleştirilen dağıtım faaliyeti sırasında 8 kamyon kullanıldı ve 120 kişilik bir ekip görev yaptı. Toplam 5 gün süren dağıtım faaliyeti sonunda, kurban etleri gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden teslim edildi.

Dağıtım çalışmasında ana merkez olan Jogyakarta eyaletinin üst düzey yerel yöneticileri ve eyalet sultanını temsilen kızı, çalışmalara bizzat katılarak gelişmeleri dikkatle takip ederken, organizasyonun büyüklüğü ve yapılan yardımın mahiyeti karşısında memnuniyetlerini ve hayranlıklarını birçok kez ifade ettiler

Yaklaşık 20 kişilik medya grubu tarafından takip edilen kurban eti dağıtım organizasyonu, Endonezya’nın televizyon ve gazetelerinde yoğun bir şekilde yer bulurken, yapılan yayınlar yerel halk tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yerel halkın neredeyse tamamı tarafından tanınan vakfımızın çalışmaları merakla takip edilirken, vakıf görevlilerine gösterilen ilgi ve sevgi de görülmeye değerdi. Kurban bağışlarının önemli bölümünün Türkiye’den yapılmış olmasına ayrıca sevinen Endonezyalı kardeşlerimiz, Türkiye’ye selamlarını gönderirken, dillerinden dualarını eksik etmediler.

Geçtiğimiz iki yıl içinde yaklaşık 70.000 aileye kurban etlerini ulaştıran vakfımız, bu yılki organizasyon kapsamında 47.580 aileye daha yardım ulaştırarak, toplamda 117.000’den fazla aileye yardım eli uzatmış oldu.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin fikirlerini yaşanır kılmak ve projelerini hayata geçirmek için faaliyette bulunan vakfımız, bir sonraki kurban organizasyonu kapsamında, sizlerin de desteğiyle çok daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemekte ve bu hususta çalışmalarını hızla sürdürmektedir. Bu vesile ile organizasyonumuza katılan tüm hayırseverler dostlara, onbinlerce Endonezyalı kardeşimizin hayır dualarını ve selamlarını iletir, teşekkürlerimizi sunarız.

MEC VAKFI

1439

MEC Vakfı 1439H / 2018 Kurban Organizasyonu

 

GÜLÜMSEYEN YÜZBİNLER

 

MEC Vakfı, kurban etlerimizi Endonezya’daki depremzede kardeşlerimize dağıtımını tamamladı.

 

Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, bu yıl 13. defa gerçekleştirdiği Uluslararası Kurban Organizasyonuyla unutulan diyarlardaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini yeniden tebessüm ettiriyor.

Vakfımız geçtiğimiz yıllarda oldupu gibi bu yılda kesim işlemini Avustralya’da ülkenin bu sektörde söz sahibi, kalite ve servis bakımından en üst standartlarda hizmet veren mezbahanelerinde gerçekleştirmiştir.

 

 

Herbir parçasi ayrı ayrı paketlenen kurbanlarımız bu hususdaki tüm standartlar en ince ayrıntısına kadar dikkate alınarak dağıtım yapılacak bölgeye ulaştırılmak üzere hazırlandı. Etlerimizin teslim edildiği esnada tamamen donmuş ( -22 C )  tüm sağlık ve hijyen kuralları dikkatle kontrol ve takip edilerek hazirlandi. Konteynerlere yüklenen etlerimizin takriben 5 haftalık bir süre sonunda dağıtım bölgesine ulaşti.

 

Dağıtım günü ve yerinin tespiti için gerekli istişareler, günler hatta haftalar öncesinden yapılmaktadır. Toplu ve kontrolden uzak dağıtımlar yerine organizemizin önemli bir vazgeçilmezi olan ELDEN ELE dağıtımlar hem bizi hemde kardeşlerimizi bir hayli memnun etmektedir. Bu vesileyle uzak köylerdeki kardeşlerimizin evlerine siz vekâlet sahipleri adına misafir olup emanetlerinizi teslim ettik.  

 

Bu çerçevede bu sene, Java adasındaki Surabaya, Nusa Tenggara bölgesine bağlı Lombok, Sumbawa, Bima ve Sumatra adasındaki Medan şehirlerinde 66,634 aileyi ziyaret ederek kurban etlerini ilk elden teslim etmiş olduk.

1427

Mahmut Es’ad Coşan Vakfı 1427H. / 2006 Kurban Organizasyonu

 

 

Merkezi Avustarlya’da bulunan Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, kurban ibadetinizi kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirme hizmetini başlatmıştır.

 

Bu organizasyon sayesinde vakfımız, kurban ibadetimizi kolaylaştırma, layıkıyla yerine getirme ve kurban etlerimizin gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşması noktasında özel bir hizmet  vermektedir.

Teslim alınan vekaletlerin gereğini yerine getirebilmek üzere organizemize katilan tum dostlarimizin isimleri vakıf görevlilerimiz tarafından tekbirler eşliğinde kurbanlıkların kesim işlemi titizlikle tamamlanmiıştır.

Vakfımız, kurban etlerinin, 27 Mayis 2006’da depremle sarsılan Endonezya’nın Java adasında dağıtılmasına karar verdi. Doğu Java bölgesindeki, Surabaya, Blitar, Malang ve Pasuruan şehirlerindeki ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz tespit edildi. Bu çerçevede 14,885 aileye kurban emanetlerimiz elden teslim edildi.

Yılda belki bir kez et yiyebilen halkın, dağıtım sırasındaki ağırbaşlı tavırları, yetkililere gösterdikleri ilgi ve yüzlerinden eksik olmayan tebessumleri görülmeye değerdi. Kamyonların ulaşamadığı bazı köylere özel araçlarla gidilerek kurban eti birinci elden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Her türlü detayın düşünüldüğü bir organizasyon sonucu kurban etleri kısa sürede hak sahiplerine ulaştırıldı.

1428

Mahmut Es’ad Coşan Vakfı 1428H / 2007 Kurban Organizasyonu Dağıtımı Gerçekleşti

Merkezi Avustralya’nın Brisbane şehrinde bulunan Mahmut Es’ad Coşan Vakfı, kurban ibadetinizi layıkıyla yerine getirmek ve kurban etlerinizi gerçek ihtiyaç sahiplerine elden ulaştırmak üzere bu yıl ikincisini düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu çerçevesinde kurban etlerini Endonezyalı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ilk elden teslim etti.

Kurban organizasyonumuza katkıda bulunan tüm hayırsever dostlarımıza teşekkür eder, Endonezyalı kardeşlerimizin selam ve dualarını iletmek isteriz.

İlim, fikir ve gönül adamı merhum Prof. Dr. Mahmut Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, “Endenozya’ya gidin, oradaki kardeşlerinizle tanışın, kaynaşın, ticari ilişkiler oluşturun, gerekirse oradan evlenip dostluğunuzu geliştirip onlarla akrabalıklar kurun. Onların size maddi ve manevi olarak ihtiyaçları var” sözünden hareketle, vakfımız, çalışmalarına, geçen yıl kurban etlerimizi Endonezyalı kardeşlerimize ulaştırarak başladı.

Bu seneki organizasyonumuz cercevesinde kesim islemlerimiz Avustralyadaki mezbahanelerde vakıf görevlilerimiz tarafından titizlikle gerçekleştirildi. Dağıtım çalişmamız için hazırlanan etlerimiz  Orta Java bölgesine ulaştırıldı.  Jogjakarta, Bantul, Sleman ve Wonosari şehirlerinde gerçekleştirilen dağıtımlarda 15,233 aileye toplamda 53,318 kg. kurban etimizin dağıtımı yine vakıf görevlilerimiz tarafından tamamlanmıştır.

Vakfımız, hayırsever dostlarıyla beraber daha kapsamlı çalışmalarla, Endonezya’daki kardeşlerimize her türlü desteği göstermek üzere yeni projeler planlamıştır.

1440

MEC Vakfı 1440H / 2019 Kurban Organizasyonu

Allah için Sev – Allah için Sevindir

 

Uluslararası kurban organizasyonumuz, tüm dünyadaki Müslüman gönüllerden, ihtiyaç sahibi kardeş gönüllere, sevgi, mutluluk, aş taşımak amacıyla 14 yıldır sürdürdüğümüz bir çalışmadır,

Hayalimiz ve Temennimiz sadece, Allah İçin Sevmek, Allah İçin Sevindirmektir.

Bu çerçevede bu sene 14. kez düzenlenen kurban organizemizde başarıyla neticelenmiştir. Bu güzide calışmada bizlerle beraber olan tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Kurbanlıklarımızı önceki yıllarda olduğu üzere Avustralya’nın bu konuda önde gelen 3 ayrı kesimhanesinde vakıf görevlilerimizin kontrol ve takibinde gerçekleştirdik. Herbir kurban için vekâlet sahibi isimler tekbirler eşliğinde zikredilerek gerçekleştirilen kesimler titizlikle takip edilmiş ve başarıyla netilecenmiştir. Elhamdulillah.

Kurban etlerimiz yine ayni titizlikle tüm hijyen ve kalite standartları sıkı takip edilerek Endonezya’daki dağıtım yapacağımız bölgeye ulaştırılmıştır. Vakıf görevlilerimizin hazırlıkları neticesinde, Nusa Tenggara Barat bölgesinin Lombok, Sumbawa ve Java adasındaki Gresik şehirlerinde tüm tertip ve hazırlıklar tamamlanmıştır.

12 Ekim 2019 tarihinde başlayan dağıtım calışmamız esnasında vakfımızın bünyesindeki aşçıların kurban etlerimizden hazırladıkları yerel yemekler kurban etlerimiz eşliğinde  kardeşlerimize ikram edilmiştir. Böylelikle bölgede bulunan 62,294 aileye ve 100 binlerce yemek dağıtımı gerçekleşmiştir.

Rabbimiz kurbanlarımızı ve cümle khayırlarımızı kabul eylesin. Amin.